2414/809
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/4”. Fatningshus af forniklet metal. Stemplet Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen, 1926–1928.
Tidlig variant uden omløber.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og anløbninger. Låg med buk og mærker fra værktøj. Indmad/fatning samt skruer mangler.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag