1601/635
Mogens Lassen, stil
Overpolstret lænestol med svungne armlæn, sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med gulgrønt velour, ben af bejdset bøg, runde forben. 1930'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Betræk med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 5. januar 2016
Vurdering
Hammerslag