1445/​705

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

To-personers sofa, øreklapstol med skammel samt lav lænestol med sider, ryglæn og løse hynder betrukket med brunt skind, stel af mørkt træ. Model 2422, 2431, 2430 og 2421. Designet 1962. Udført og delvist mærket hos Fredericia Stolefabrik 1977. Sofa L. 130. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Sider og siddeflader med slitage og ridser

Moderne kunst og design, 4. november 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK