Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Bamsestolen”. Øreklapstol med negle af teak og ben af eg, sider og dybthæftet ryg betrukket med oliven grøn uld. Model AP-19. Formgivet 1951. Udført hos AP-Stolen.
Model præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 4, april 1952, s. 62 og i nr. 6, juni 1952, på annoncesider.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 70.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 164.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 329.
Fremstår med alm. alders- og brugsslitage. Ben og negle med enkelt ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016