Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Åben og lukket”, Sep. 1988. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 40×50.
Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk Proveniens: Stalke Galleri, Kirke Sonnerup.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020