2137/1278
Ametysthalskæde af 18 kt. guld og rosaguld prydet med tre dråbeformede og fem runde facetslebne ametyster og talrige flodperler. B. ca. 3,7 cm. L. ca. 44,5 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. To ametyster fremstår med afslag. En perle mangler.
Smykker og Fashion, 15. september 2021
Vurdering
Hammerslag