Unknown jeweler, late 19th century
Diamantring af platin prydet med old-cut diamant på ca. 2.10 ct. Tilsyneladende ej stemplet. Farve: Cape (M-N). Klarhed: VS. Str. 54.
Omtalt i Peter Gradman, “Sceniske Kunstnere jeg kendte og saa”, København 1943, s. 39: “Der var egentlig meget lidt af det sceniske Præg over Simonsen, snarere kunder der i hans Ydre staa Mindelser om en bureaukratisk Tids Embedstype, altid i ulastelig Diplomatfrakke med Ridderbaandet, velpressede graa Benklæder, i Slipset en funklende Naal, paa Lillefingeren en lynende Brillant - rimeligvis kongelige Gaver [...].”
Proveniens: Den danske operasanger Niels Juel Simonsen (1846–1906). Ifølge sælgers oplysninger, fik han ringen som gave fra den russiske zaritsa ved en gæsteoptræden i Moskva omkring 1900. Nuværende danske sælgers far erhvervede ringen i 1975 af Niels Juel Simonsens svigerindes barnebarn.
Danish Gem Lab certifikat nr. 1057 samt smykkevurdering medfølger.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018