Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
“Høstlandskab med fritstaaende Egetræer på Marken”. Høstfolkene holder hvil under det skyggefulde træ. Sign. Viggo Pedersen 1879. Olie på lærred. 88×156.
Udstillet: Charlottenborg 1879 nr. 206.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017