George Grosz (f. Berlin 1893, d. sst. 1959)
“Sport und Liebe” fra bogen “Munkepunke Dionysos”, 1921. Sign. Grosz. Litografi med falmet håndkolorering. Udgivet af Gurlit Verlag, Berlin 1921. Lysmål 27,5×21,5.
Litteratur: Alexander Dückers: “Das Druckgraphische Werk”, nr. BI, 5. Bogen er udgivet i 100 ex. hvor litografierne til de første 20 var håndkolorerede. Proveniens: Bruun Rasmussen, auktion 577, kat. 312, september 1992.
Undersøgt i ramme. Bladet er afskåret i venstre side. Håndkoloreringen er næsten forsvundet.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
15 bud