1950/519
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 539”. Taburet af eg med sæde af flet. Formgivet 1954. Udført hos snedkermester Johannes Hansen.
Modellen blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 400 års jubilæumsudstilling i Forum den 16. - 26. sept. 1954.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst Gennem 40 Aar”, bd 3, ill. s. 280–281.
Almindelig patina, herunder nogle ridser og mærker. Flet med nogle defekter.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag