1850/​11

Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)

Landskab med levende hegn og bakker. Sign. Vilh. Kyhn 1899. Olie på lærred. 37,5×50.

Proveniens: Knud og Agathe Neyes samling. Ambassadør John L. Loeb Jr.s samling over dansk kunst, købt ABR auktion 526, 1989 nr. 288.

Lærredet er dubleret. Behov for rensning. Retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 10. december 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK