2005/980
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Højrygget kontorstol med drejestel, fempasfod af aluminium, stamme af forkromet stål, sæde, ryg samt armlæn rødbrunt skind. Model 3272. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med smuds, primært på armlæn og sæde, revne i sæde samt mindre krakeleringer. Stel med rustpletter.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud