Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 513”. Et par armstole af teak, sæde og ryg med brunt skind. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. (2)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 16. september - 2. oktober 1960.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123. Mobilia nr. 64, november 1960, s. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag ved en prop.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
23 bud