2144/897
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kvadratisk sofabord af massiv eg med “svastika” stel. Model 5271. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. H. 54,5. L./B. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud