Edvard Petersen (f. København 1841, d. sst. 1911)
Landskabsparti med ruiner, antageligt fra Italien. Sign. EP. Olie på lærred. 34×51.
Betegnet på bagsiden: Professor Edvard Petersen. Tilhørt Erik Henningsen som gave fra professoren.
Mindre krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 16. april 2018