2412/​301

To kinesiske skåle af porcelæn med svungen kant, dekorerede i emaljefarver med hhv. kamphaner og runde ornamenter, indvendigt med monokrom, turkis glasur. 19.-20. årh. H. 5 og 7. Diam. 13 og 20. (2)

Mindre afskalninger. Begge skåle med hårrevne ved kant. Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusiv ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK