2040/131
Et par kaminbukke af gennembrudt bronze, støbt med vaser, blomster og kæmninger. 19. årh. H. 30. B. 27. Samt pejsesæt af jern og messing, bestående af ildrager, skovl og tang. 20. årh. L. 69–73. (5)
Rust. Fremstår med alders- og brugsslitage. Den ene kaminbuk let irret og trykket i siden. Gitter medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag