12031/59
Per Hasselberg (f. Hasselstad 1850, d. Stockholm 1894)
“Grodan.” Figur af sortpatineret terracotta, modelleret i form af knælende kvinde og frø. Sign. P. Hasselberg. Udført og stemplet hos P. Ipsen, Kjøbenhavn, nr. 54. H. 22 cm.
Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020
Vurdering
Hammerslag