12031/​59

Per Hasselberg (f. Hasselstad 1850, d. Stockholm 1894)

“Grodan.” Figur af sortpatineret terracotta, modelleret i form af knælende kvinde og frø. Sign. P. Hasselberg. Udført og stemplet hos P. Ipsen, Kjøbenhavn, nr. 54. H. 22 cm.

Sælger oplyser

Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.350 kr.

1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.300 kr.
(Autobud) 1.250 kr.
1.200 kr.
(Autobud) 1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.