2203/791
Kähler, Danico (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Urtepotteskjuler samt to små vaser af lertøj med glasurer i brune, blå og grønne nuancer. Sign. monogram. H. 6,5–23. Diam. 7,5–28,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere mindre afslag og glasurafslag.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag