1348/1642
Senempire kaminur med hus af sort marmor hvorpå siddende yngling af forgyldt bronze. C 1830. H. 43. B. 22. D. 12
Proveniens: Sjællandsk herregård.
Urhus med små afslag. Broncefødder ej fastgjorte: må repareres. Bruun Rasmussen garanterer ikke for urets fremtidige mekaniske funktionsduelighed. Nøgle medfølger.
Varia, 28. november 2013
Vurdering
Hammerslag