Richard Winther (f. Maribo 1926, d. Vindeby 2007)
Uden titel. Modifikation af gammelt maleri. Sign. på bagsiden Rdo, Nivå, 10–13. april 1978. Mixed media på lærred monteret på plade. 54×79.
Diverse (bevidste) ridser, krakeleringer m.v. i det gamle, oprindelige lærred.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
10 bud