1935/​789

Hans Hove & Palle Petersen, tilskrevet

Reolvæg bestående af skænk med skydelåger, kommode og seks bogkasser af teak med indlægninger af mørkt træ i hjørner, ben af sortlakeret stål. Udført hos Christian Linneberg, Odder. 1960'erne. Skænk H. 70. B. 128. D. 44. Kommode H. 70. B. 64. D. 44. Bogkasser H./B. 64. D. 22. Total H. 198. B. 192. D. 22/44. (8)

Litteratur: “Design from Denmark” 1967. Skænk med tilsvarende sorte hjørnelister afbildet side 65.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Finérskader. Afslag. En bogkasse med huller i bagbeklædning.

Moderne kunst og design, 27. august 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag