2049/717
Birger Kaipiainen (f. Björneborg 1915, d. 1988)
“Florence”. Ovalt fad af porcelæn, modelleret med knopper og dekoreret med blomstermotiv i polykrome, iriserede glasurer. Tryksign. Birger Kaipiainen, Arabia Finland. L. 41,5.
Monteret med metalophæng.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud