Helfrich Peter Sturz (f. Darmstadt 1736, d. Bremen 1779)
Kunstnerens hustru Sara Sophie Wilhelmine Sturz, f. Mazar de la Garde (1752–1820) i lys kjole og blondekyse med sløjfe. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 26×19,5. Kunstnerens svigerinde Marie Louise Mazar de la Garde (1748–1839) i lys kjole og kyse med blåt bånd. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 22×16,5. Empireramme. (2).
Proveniens: Efterkommere efter maleren, generalpostdirektør, etatsråd H. P. Sturz (1736–1779).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020