2044/754
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kina stolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet rødt skind. Model FH 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket 1968, 1970 hos Fritz Hansen. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hynder med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Midtersprosser i ryg med mindre tørrerevner.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag