2435/​539

“The Chair 90 års fødselsdag”. Armstol af kirsebær, betrukket i sæde med patineret naturskind. Nr. 85/90. Model PP 503. Udført og mærket med sølvplade hos PP Møbler, Allerød i 2004.

Sølvplade mrk: Design: Hans J. Wegner. 85/90. Made by: PP Møbler DK. Wegner's 90 years birthsday 2.4 2004.

“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlauges 23. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 30. september-16. oktober 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960.

Litteratur: Grete Jalk[red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 3, s. 98–101 og 140–142.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 108–109.

Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 44–45.

Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 145.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Patineret skind.

I Aarhus
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?