2424/​64

Originalt s/h pressefotografi af den amerikanske borgerrettighedsforkæmper Malcolm X (født Malcolm Little; 1925–1965) forud for dennes pressekonference i Washington D.C. den 26. marts 1964. Bagside med UPI agenturstempel og påstemplet dato for offentliggørelse (27. marts 1964). Lysmål 25×20. Rammemål 31×26.

Den 19. juni 1964 vedtog det amerikanske senat med stemmerne 73 for og 27 imod den nye borgerrettighedslov (Civil Rights Act of 1964), som forbød enhver form for forskelsbehandling på grundlag af race, køn og religion. Malcolm X's pressekonference den 26. marts, hvorfra nærværende fotografi stammer, fandt sted på denne baggrund. Præsident Lyndon B. Johnsons underskrift den 2. juli gjorde, i det mindste på papiret, den nye lov til virkelighed.

Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1964, som fremstår med to knækkede hjørner (nederst), 'fingre' samt fine overfladeridser. Desuden almindelige håndteringstegn.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

11 bud

(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK