2116/​201

Carl Carlsen (f. København 1855, d. sst. 1917)

Gadeparti. Etiket på blændramme betegnet: Kærlighedsstien, Kolding. Sign. Carl Carlsen 1911. Olie på lærred. 44×53.

Mindre krakeleringer og enkelte retoucheringer. Et lille stødmærke med minimale afskalninger i nederste højre hjørne. Lærred bør strammes let op.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK