Søren Lund (f. Horne ved Faaborg 1852, d. Frederiksberg 1933)
Landskab med heste. Sign. Søren Lund. Olie på papir monteret på lærred. 26,5×37.
Antageligt udstillet Charlottenborg 1909 nr. 303.
Mindre revne. Krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Enkelt retouchering.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. december 2021