2032/​694

Axel Einar Hjorth (f. Krokek 1888, d. Stockholm 1959)

“Lido”. Sidebord med stel af stål. Cirkulær top samt underliggende hylde med orange trolit, kanter af brun/orange-broget trolit. Formgivet og udført 1932 hos Nordiska Kompaniet (NK), Sverige, med messingplakette nr. R 36279 - C. H. 56. Diam. 45.

Proveniens: Erhvervet 1932 hos NK af nuværende ejers familie. Sidenhen nedarvet i familien.

Alders- og brugspatina. Top let falmet. Overfladeridser og afslag/mærker. Mindre reparationer og overfladekrakkeleringer.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK