Axel Einar Hjorth (f. Krokek 1888, d. Stockholm 1959)
“Lido”. Sidebord med stel af stål. Cirkulær top samt underliggende hylde med orange trolit, kanter af brun/orange-broget trolit. Formgivet og udført 1932 hos Nordiska Kompaniet (NK), Sverige, med messingplakette nr. R 36279 - C. H. 56. Diam. 45.
Proveniens: Erhvervet 1932 hos NK af nuværende ejers familie. Sidenhen nedarvet i familien.
Alders- og brugspatina. Top let falmet. Overfladeridser og afslag/mærker. Mindre reparationer og overfladekrakkeleringer.
Moderne kunst og design, 4. august 2020