En samling kongeligt bordsølv, heraf tre dele graveret med prins Valdemars kronet monogram, bestående af større og mindre kaffekande og sukkerskål. A. Michelsen, København 1859, 1871 og 1853. Samt et par flødekander og oval sættebakke. F. Dahl, København 1853 og A. Dragsted, København 1920. Vægt i alt 1861 g. H. 7–18 cm. (6)
Prins Valdemar (1858–1939) var søn af Christian IX og dronning Louise.
Proveniens: Efterkommere af Christian IX til i år, herefter i privateje.
Almindelig alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre indtryk. Mindste kaffekande: hank mangler isolationsled. Flødekander bulede.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
14 bud