2049/​27

En samling kongeligt bordsølv, heraf tre dele graveret med prins Valdemars kronet monogram, bestående af større og mindre kaffekande og sukkerskål. A. Michelsen, København 1859, 1871 og 1853. Samt et par flødekander og oval sættebakke. F. Dahl, København 1853 og A. Dragsted, København 1920. Vægt i alt 1861 g. H. 7–18 cm. (6)

Prins Valdemar (1858–1939) var søn af Christian IX og dronning Louise.

Proveniens: Efterkommere af Christian IX til i år, herefter i privateje.

Almindelig alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre indtryk. Mindste kaffekande: hank mangler isolationsled. Flødekander bulede.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

14 bud

6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK