Kinesisk Canton bæger af rigt udskåret elfenben med figurer og arkitektur. Republik 1930erne. H. 19. Diam. 12 cm. Udskåret stand af træ medfølger
Uden bund, revner ved bundkanten, borede huller i bundringen og afslag, stand med boret hul og mangler i dekoration. Smådele af træ medfølger. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
21 bud