2109/​180

Kinesisk Canton bæger af rigt udskåret elfenben med figurer og arkitektur. Republik 1930erne. H. 19. Diam. 12 cm. Udskåret stand af træ medfølger

Uden bund, revner ved bundkanten, borede huller i bundringen og afslag, stand med boret hul og mangler i dekoration. Smådele af træ medfølger. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.950 kr.

21 bud

958394 1.950 kr.
979987 1.900 kr.
65046 (Autobud) 1.850 kr.
979987 1.800 kr.
65046 (Autobud) 1.750 kr.
1046625 1.700 kr.
65046 (Autobud) 1.650 kr.
1046625 1.650 kr.
65046 (Autobud) 1.600 kr.
1046625 1.550 kr.
65046 (Autobud) 1.500 kr.
1046625 1.450 kr.
65046 (Autobud) 1.400 kr.
1046625 1.350 kr.
65046 (Autobud) 1.300 kr.
1046625 1.250 kr.
65046 (Autobud) 1.200 kr.
898311 1.150 kr.
65046 (Autobud) 1.100 kr.
898311 1.050 kr.
65046 1.000 kr.