Sven Dalsgaard (f. Randers 1914, d. sst. 1999)
Lille stol med hjul på sædet. Sign. SD 76. Patineret bronze på sokkel af skifer. Samlet H. 9. Figuren H. 2,5.
“Udsigten”, 1983. Sign. og dateret med titel på soklens underside. Patineret bronze på sokkel af sortmalet træ. Samlet H. 10,5. B. 9. D. 4,5. (2)
Moderne kunst og design, 14. april 2020
33 bud