2445/871
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 23”. Sæt på seks spisestuestole af patineret eg. Sæder udspændt med sjeneflet. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn. (6)
Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195–196. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre flet defekter.
Vurdering
815100 | ||
1169372 |