2445/​871

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 23”. Sæt på seks spisestuestole af patineret eg. Sæder udspændt med sjeneflet. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn. (6)

Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195–196. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre flet defekter.

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

1169372 14.000 DKK
80072 (Autobud) 13.500 DKK
1169372 13.500 DKK
80072 13.000 DKK
869654 12.500 DKK
890462 12.000 DKK
869654 11.500 DKK
815100 11.000 DKK
1169372 10.500 DKK