2445/​870

Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)

“Aurora”. Hvilestol med tilhørende skammel af formbøjet, lamineret bøg, ben af stålrør. Sæde, ryg og skammel betrukket med blå uld. Model 8101. Formgivet 1965. Sign. Jørn Utzon. Udført og mærket hos Bahnsen / Trio Line. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og ujævn falmet.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

99515 7.000 DKK