872/​1540

Stort krystal glasservice, tulipanformet cuppa med facetslibning, stilk med to facetterede kugler, på rundt fodstykke med stjerneslebet bund. Antagelig Rusland. 19. årh. (126).

Bestående af: 17 champagnefløjter, 9 champagneskåle, 16 rødvinsglas (et med afslag), 23 hvidvinsglas (let varierede cuppa), 17 rhinskvinsglas i grønne nuancer og balusterformet stilk (et med afslag), 22 hedvinsglas (to med afslag på mundrand), 5 likørglas, 10 vandglas og 7 diverse karafler.

Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i en antikvitetsforretning i Skt. Petersborg af Richard og Erica Zeiner-Henriksen.

Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK