1840/9519
Venini
Et par små bordlamper samt fire skåle af hhv. røgfarvet, rødt, turkis samt hvidt glas. Syrestemplet og udført hos Venini, Italien. Lamper: H. hhv. 13 og 14. Skåle: H. 4,3./6/7. (6)
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker. Bordlamper: der garanteres ikke for funktionaliteten.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag