2439/​1837

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Et par lænestole med stel af mahogni. Sider, sæde og ryg betrukket med grøn/gul uld. Formgivet 1942. Udført hos A.J. Iversen. (2)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?