2439/1836
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et par lænestole af mahogni. Hynder i sæde og ryg betrukket med gul uld. Formgivet 1964. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 273.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En gjorde defekt.
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
27 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||