2118/1057
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Rektangulært sofabord af massiv lys eg på medestel. Model 5261. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 44. L. 160. B. 60.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre revner på top.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag