2118/​1057

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Rektangulært sofabord af massiv lys eg på medestel. Model 5261. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 44. L. 160. B. 60.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre revner på top.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK