1904/​1505

Shi Tao, kopi efter (f. Kina 1642, d. sst. ca. 1707)

Hængerulle med smukt landskab fra Hunan Provinsen. Segl stempel, tusch og vandfarve på silke monteret på papir med silke. Betegnet Shi Tao. 19. årh. 127×40 cm.

Provenance: Bought for the owners family at Milne Henderson, Oriental Print and Paintings, London 1977 by Director of The David Collection, André Leth.

Later fitted hardwood box.

Alm. slitage. Nogle ridser og folder. Nogle reparationer på bagsiden. Senere montering.

Varia, 24. januar 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag