921/​190

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

“I Haven”. En ung kvinde og en lille pige i hvide sommerkjoler siddende på den hvide bænk i Ancherfamiliens have i Skagen. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 54×65.

Udstillet: Charlottenborg 1933 nr. 5.

Proveniens: Bruun Rasmussen Vejle auktion 102, 2005 nr. 37, afb. s. 6 og 7 (detalje). Bruun Rasmussen auktion 822, 2011 nr. 12, afb. s. 17.

Her har Anna Ancher malt en ung kvinde og en lille pige, sandsynligvis to af Saxild-døtrene, som boede lige inde ved siden af, og som både Michael og Anna ofte brugte som modeller, i den frodige grønne have ved Anchers hus. Anna Ancher malede sjældent egentlige landskaber, men brugte ofte haven til at skildre sollysets spil i farver og overflader.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK