Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
En ung mand spiller fløjte for en hyrde. Sign. Frölich. Olie på malepap. 12,5×15.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 499, 1987 nr. 454.
Spor af let forrensning. Behov for let overfladerens.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. august 2022