2148/583
To vaser samt en lågkrukke af porcelæn. Modelleret med kanneleret korpus samt dekoreret med orange og lysegrå krakeléglasur samt med gylden dekor. Vase mærket med 542/570/K, udført hos Bing & Grøndahl. Vase mærket 212/2793. Lågkrukke med låg modelleret med bær og blade, mærket 212/2781. Begge udført hos Kgl. P. H. 24–26. (3)
Almindelig brugsslitage. Vase fra Kgl. P. med to hårrevner på fodrand samt en langsgående på siden.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag