1640/773
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Maria”. Foldebord med ben af bøg og plade af teak. Formgivet 1935. Udført hos Karl Mathsson. H. 72. L. 23./280. B. 89.
Litteratur: Illums Bolighus katalog ca. 1960, afbildet side 167.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og skjolder.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag
15 bud