1416/​1607

En samling fajance, bestående af syv blå og hvide tallerkener, et Blue Willow fad, to tyske tallerkener med sort transfer print motiv og blomsterbort, to italienske polykrom tallerkener, to krus, Blue Willow tekande, lille lågterrin, en lustre kande samt hollandsk polykrom vase. 19. årh. Tallerkener Diam. 15,5–26,5. (18)

Fremstår med alders- og brugsslitage. De fleste dele med kanthak, afslag, slid på glasur og hårrevner. Nogle med reparationer.

Varia, 17. april 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK