1416/1607
En samling fajance, bestående af syv blå og hvide tallerkener, et Blue Willow fad, to tyske tallerkener med sort transfer print motiv og blomsterbort, to italienske polykrom tallerkener, to krus, Blue Willow tekande, lille lågterrin, en lustre kande samt hollandsk polykrom vase. 19. årh. Tallerkener Diam. 15,5–26,5. (18)
Fremstår med alders- og brugsslitage. De fleste dele med kanthak, afslag, slid på glasur og hårrevner. Nogle med reparationer.
Varia, 17. april 2014
Vurdering
Hammerslag