2004/553
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastol”. Et sæt på fire armstole med stel af kirsebærtræ. Hynder betrukket med rødbrunt skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med krakeleringer. Nogle syninger er gået op på bagsiden af hynderne. Ét armlæn med revne i samling.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag